Zdecydowałeś się zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków? Świetna decyzja! Na pewno wiesz już, że jest to niezwykle ekologiczne i wydajne rozwiązanie, z którego będziesz mógł korzystać przez wiele lat. Jednak, aby zapewnić sobie długotrwałe użytkowanie, należy przestrzegać paru zasad, dzięki którym Twoja oczyszczalnia będzie działać bez zarzutu.
W jaki sposób działa biologiczna oczyszczalnia?
Przydomowa oczyszczalnia jest zbiorem organizmów żywych, które oczyszczają ścieki bytowe. Te organizmy to tzw. osad czynny. Zaliczamy do nich m.in. bakterie, pierwotniaki czy nicienie. To one odpowiadają za utlenianie oraz redukcję zanieczyszczeń zawartych w odprowadzanych ściekach. Jak jednak możemy zauważyć, mikroorganizmy te pracują w sprecyzowanych warunkach i są w stanie rozłożyć wybrane substancje, których obecność jest przewidziana w przydomowych ściekach. Dlatego też do oczyszczalni należy doprowadzać wyłącznie ścieki bytowo-gospodarcze oraz przestrzegać określonych reguł użytkowania.
Ścieki zakazane – czego nie można wprowadzać do odpływu?
Produkty antybakteryjne
Podstawowym czynnikiem, który zapewnia skuteczne działanie oczyszczalni, są bakterie, należy zatem unikać środków antybakteryjnych. Do tej grupy zaliczamy:
- produkty antybakteryjne, które zabijają bakterie żyjące w przydomowej oczyszczalni,
- antybakteryjne środki dezynfekujące (w tym m.in. płyny do dezynfekcji butelek niemowlęcych)
- antybakteryjne środki odkażające sedesy,
- antybakteryjne środki dezynfekcji rąk.
Alkohole, rozpuszczalniki, farby
Na mikroorganizmy znajdujące się w oczyszczalni niekorzystnie wpływają także:
- alkohole,
- rozpuszczalniki,
- farby,
- ropa naftowa,
- środki fotochemiczne.
Produkty spożywcze
W niektórych domach powszechną praktyką jest spłukiwanie żywności w toalecie. Nie jest to jednak odpowiednie postępowanie. Jesteśmy zobligowani do segregowania śmieci, dlatego powinniśmy posiadać w domu osobny kosz na bio odpady. W odpływie nie powinny się znaleźć:
- ciała stałe w postaci odpadów żywnościowych,
- oleje oraz inne tłuszcze spożywcze,
- mleko i produkty mleczne,
- opakowania i akcesoria (plastiki, filtry do kawy, korki do butelek, itp.).
Artykuły higieniczne
Używane przez nas w łazienkach produkty higieniczne potrzebują wiele czasu na rozłożenie się. Przydomowa oczyszczalnia nie jest miejscem, w którym powinno się to odbywać. Do produktów, które nie powinny zalegać w naszym zbiorniku, należą m.in.:
- wkładki higieniczne,
- ręczniki sanitarne,
- pieluchy,
- prezerwatywy,
- inne trudno rozkładalne produkty.
Antybiotyki i leki
Wiele antybiotyków jest odpornych na działanie biologicznych oczyszczalni. Powoduje to, że mogą one przenikać do środowiska, co skutkuje tym, że ich ślady mogą znaleźć się m.in. w naszej żywności. Dlatego zaleca się unikanie wrzucania ich do odpływów.
Niektóre rodzaje wody
Nie każda woda nadaje się do trafienia do oczyszczalni. Niektóre z nich ze względu na swoją specyfikę nie należą do dopuszczalnych odpadów. Są nimi:
- woda z basenów kąpielowych,
- woda deszczowa zebrana z dachu i urządzeń drenażowych,
- popłuczyny ze stacji zmiękczania wody.
Ścieki przemysłowe i rolne
W przydomowej oczyszczalni ścieków działają organizmy żywe odpowiednie do oczyszczania odpadów bytowo-gospodarczych. Należy pamiętać, aby odprowadzane ścieki nie pochodziły z innych źródeł, gdyż mogłoby to zaburzyć działanie urządzenia. Nie należy odprowadzać:
- ścieków pochodzących z przedsiębiorstw przemysłowych lub rolnych, gdy nie mają charakteru ścieków bytowych,
- skroplin z kotłów kondensacyjnych,
- odpadów stałych i płynnych pochodzenia zwierzęcego.
Dzięki stosowaniu się do zaleceń związanych z użytkowaniem swojej przydomowej oczyszczalni zapewniasz jej dłuższą trwałość, a sobie lata udanego korzystania. Sprawnie działające urządzenie to oszczędność pieniędzy i korzyść dla środowiska, dlatego warto dbać o to, aby nie uległo zniszczeniu.