Postępujące zmiany klimatyczne sprawiają, że coraz częściej słyszymy o katastrofach naturalnych. Rok 2021 przyniósł pod tym względem wiele przerażających obrazów. Powodzie, które miały miejsce w Chinach wstrząsnęły całym światem. Nie musimy jednak szukać aż tak daleko, bo podobne sytuacje miały miejsc tuż za polską granicą. Wielu mieszkańców niemieckich miasteczek straciło domy w wyniku ulewnych deszczy. Takie sytuacje, jak i ich odwrotność, czyli susze, coraz częściej będą powtarzać się w najbliższych latach. Rozsądnie zatem jest przygotować się na nie i już teraz wprowadzić w swoim domu rozwiązania, które mogą ograniczyć skutki powodzi i suszy.
Pojawia się pytanie, jak to zrobić? Odpowiedzią może być mała retencja wód. Nie słyszałeś wcześniej o tym pojęciu? Prawdopodobnie nie jesteś sam. Z danych dotyczących działań województw małopolskiego i śląskiego wynika, że mimo zapotrzebowania na edukowanie mieszkańców na temat znaczenia małej retencji wód, aż 81,9% gmin nie podejmowało w tym kierunku żadnych działań. 90% kontrolowanych jednostek terytorialnych nie zajmowało się również budową ani modernizacją obiektów małej retencji. Wygląda więc na to, że kwestia zadbania o bezpieczeństwo naszych gruntów i wprowadzenia u siebie wspomnianych rozwiązań, spoczywa na naszych barkach. Wyjaśnijmy sobie jednak najpierw, czym one są.
Raport „Ograniczanie skutków susz i powodzi w drodze zwiększania małej retencji wód”, sporządzony przez Delegaturę w Katowicach, definiuje ją jako „przedsięwzięcia mające na celu wydłużenie czasu obiegu wody poprzez zwiększenie zdolności do zatrzymywania wód opadowych (spowolnienie odpływu), zatrzymywanie zanieczyszczeń oraz ograniczenie energii wody i ruchu rumowiska”. Dzięki takim działaniom mamy szansę zmniejszyć prawdopodobieństwo szkód powstałych w wyniku katastrof naturalnych, jak również zyskać własne zasoby wodne do zaspokajania codziennych potrzeb.
Taki sposób gospodarowania wodą nie tylko stanowi sporą oszczędność pieniędzy, ale także może nam zapewnić jej zapasy na wypadek suszy, która może dotknąć nas w każdym momencie. Latem 2021 roku kolejny raz ogłoszono w Polsce stan suszy. Mogliśmy zaobserwować wysychanie rzek i jezior, a niepokojący krajobraz uzupełniały tak zwane „pomosty widmo”. Efektem tego bywał brak wody w kranach. Prognozy zapowiadają, że do 2030 r. nasze zapotrzebowanie na wodę będzie 60% wyższe, niż jej dostępność. O skutkach braku wody mogli się przekonać m.in. mieszkańcy Skierniewic, u których w 2019 roku zatrzymano dostawy wody oraz wprowadzono ograniczenia w możliwościach jej użytkowania. Problem pustynnienia często obserwuje się w centralnej części kraju, jednak występuje on także w innych rejonach. Nic więc dziwnego, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program „Moja Woda”, który zapewnia dofinansowania na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe. Produkty takie można znaleźć w ofercie AQT Water. Oprócz możliwości wystąpienia suszy, równie prawdopodobne jest znalezienia się na terenie zagrożonym powodzią. Określono, że w samych województwach śląskim i małopolskim, wysoki poziom ryzyka obejmuje niemal 20% gmin, natomiast aż 45,8% ma status średni. Co więc możemy zrobić, aby nie dotknęły nas skutki tych zjawisk, by zabezpieczyć swój dom i rodzinę?
Jak podaje Państwowe Gospodarstwo Wodne, jednym ze sposobów jest zatrzymywanie deszczówki, będące elementem przydomowej retencji. Jest to niezwykle korzystne i oszczędne rozwiązanie, pozwalające zarówno zmniejszyć ryzyko zalania naszych gruntów, jak i zapewniające nam zapasy wody. Dodatkowo sama deszczówka jest całkowicie darmowa, a możemy ją wykorzystywać do codziennych czynności, takich jak pranie, sprzątanie czy podlewanie roślin, jednocześnie ograniczając wydatki. AQT Water dysponuje szeroką ofertą rozwiązań umożliwiających ekologiczne i korzystne finansowo gospodarowanie wodą. Zapewniamy idealne dla budownictw jednorodzinnych zbiorniki do przechowywania i odzyskiwania wody deszczowej, odporne na warunki montażu na terenach zalewowych. W naszym katalogu znajduje się także wiele innych produktów, pomagających w skutecznym gospodarowaniu wodą. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i zadbania o przyszłość swojego domu już dziś.
https://aqtwater.com/produkty/